Տեղի է ունեցել ՍԾՏՀ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամների մամուլի ասուլիսը
Հոկտեմբերի 30-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել ՍԾՏՀ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Գագիկ Մինասյանի, պատվիրակության անդամներ Աղվան Վարդանյանի, Վահե Էնֆիաջյանի, Գեւորգ Գորգիսյանի մամլո ասուլիսը: Պատվիրակության անդամները մանրամասներ են ներկայացրել Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի Իրավական եւ քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի 50-րդ, Մշակութային, կրթության եւ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի, ինչպես նաեւ Տնտեսական, առեւտրի, տեխնոլոգիական եւ բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովի 49-րդ նիստերի աշխատանքների վերաբերյալ:
Գեւորգ Գորգիսյանը տեղեկացրել է, որ հոկտեմբերի 19-ին «Ազգային նորարարական համակարգերի զարգացումը Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության անդամ երկրներում» թեմայով ելույթ է ունեցել ՍԾՏՀ տնտեսական, առեւտրի, տեխնոլոգիական եւ բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովի 49-րդ նիստում:
Գեւորգ Գորգիսյանը լրագրողների հետ հանդիպմանը նաեւ նշել է, որ Տնտեսական, առեւտրի, տեխնոլոգիական եւ բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահի հաստիքում առաջարկվել է Վահե Էնֆիաջյանի թեկնածությունը, ով, ստանալով համապատասխան քանակի ստորագրություն, կստանձնի այդ պաշտոնը:
Վահե Էնֆիաջյանն ընդգծել է, որ հանձնաժողովի նիստում հայ պատվիրակները ներկայացրել են ՀՀ-ում նորագույն տեխնոլոգիաների ներկայիս իրավիճակը եւ մատնանաշել այն խոչընդոտները, որոնք թույլ չեն տալիս ոլորտի առավել զարգացմանը:
Աղվան Վարդանյանը նշել է, որ Մշակութային, կրթության եւ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի 49-րդ նիստում քննարկվել է «ՍԾՏՀ անդամ պետություններում երիտասարդ ընտանիքների սոցիալական պաշտպանությունը եւ երաշխիքները» թեման, որի ընթացքում ելույթ է ունեցել նաեւ ինքը:
ՍԾՏՀ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Գագիկ Մինասյանը Իրավական եւ քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի 50-րդ նիստում ներկայացրել է «ՍԾՏՀ ԽՎ 25-ամյակը. տարածաշրջանում միջխորհրդարանական համագործակցության ընդլայնումը» թեման եւ ընդգծել հայկական կողմի այն տեսակետը, ըստ որի՝ ՍԾՏՀ-ի եւ ՍԾՏՀ ԽՎ-ի միջեւ հարաբերությունները կարգավորող լավագույն ձեւաչափն արդեն իսկ առկա է, եւ անհրաժեշտություն չկա այն դեկլարացիայի միջոցով սահմանելու:

Press Conference of RA NA Delegation Members to PABSEC Held
On October 30, in the RA National Assembly the press conference of the Head of the RA NA delegation to PABSEC Gagik Minasyan and the members of the delegation Aghvan Vardanyan, Vahe Enfiajyan, Gevorg Gorgisyan was held. The members of the delegation presented details about the works of the Fiftieth Meeting of the Legal and Political Affairs Committee and the Forty-Ninth Meeting of the Cultural, Educational and Social Affairs Committee of the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation (PABSEC).
Gevorg Gorgisyan informed that on October 19 he delivered a speech on the theme Development of the National Innovation Systems in the PABSEC Member Countries at the Forty-Ninth Meeting of the PABSEC Economic, Commercial, Technological and Environmental Affairs Committee.
At the meeting with the journalists Gevorg Gorgisyan also noted that Vahe Enfiajyan’s candidacy was proposed as Deputy Chair of the Economic, Commercial, Technological and Environmental Affairs Committee, who would assume that post getting appropriate number of signatures.
Vahe Enfiajyan has underlined that at the Committee Meeting the Armenian delegates presented the current situation of the newest technologies in the RA and has indicated the obstacles, which do not allow the further development of the sphere.
Aghvan Vardanyan noted that at the Forty-Ninth Meeting of the PABSEC Cultural, Educational and Social Affairs Committee the theme Social Protection and Benefits for the Young Families in the BSEC Member States was discussed, during which he delivered a speech.
At the Fiftieth Meeting of the Legal and Political Affairs Committee the Head of the RA NA delegation to PABSEC Gagik Minasyan presented the theme The 25 Years of the PABSEC: Enhancement of the Inter-Parliamentary Cooperation in the Region and underlined the viewpoint of the Armenian side, according to which, the best format of regulating the relations between the BSEC and the PABSEC is already available, and there is no need to set out it through declaration.